Overlay (inlay, onlay) - nová kousací plocha zubu

Zubní ordinace Brno - MUDr. Tomáš Sojka

DENTAMEDIKA.cz

 

 

Inlay, onlay, overlay - jedná se o laboratorně vyrobené náhrady chybějící části zubu, které obvykle zhotovuje zubní technik na základě otisku nebo digitálního scanu. Rozdíl mezi jednotlivými typy je v rozsahu nahrazované části zubu. Overlaye se používají v případě větších destrukcí zubu, kde přímá fotokompozitní dostavba  již není vhodná.

 

         Inlay - nahrazena je mezihrbolková část zubu.

         Onlay - již je nahrazen i nějaký hrbolek.

         Overlay - nahrazeny jsou již všechny hrbolky, celá kousací plocha je nová. 

 

Tyto náhrady se zhotovují buď kompozitní nebo keramické.

 

Inlay, onlay, overlay Brno 1

Obr. 1 - Příprava zubu na adhesivní nalepení overlaye.  Na rozdíl od korunky bylo možno zachovat více tvrdých zubních tkání po obvodu a zub nebylo nutné umrtvit - endodonticky ošetřit. Na rozdíl od přímé dostavby z fotokompozitu budou lépe zhotoveny body kontaktu se sousedními zuby. Pro co nejlepší spojení mezi zubem a overlayí se oba povrchy pískují. Tak se plocha kontaktu s tmelícím materiálem mnohonásobně zvětší. Vedlejší zuby se při pískováná chrání koferdamem a teflonovou páskou. Po chemické adhesivní přípravě se jako vlastní spojovací materiál použije kompozit - (v případě kompozitní overlaye) tedy materiál shodný s vlastní overlayí, což je zhlediska stejných vlastností nejvýhodnější

 

Overlaye (polokorunky) jsou méně invazivní, než korunky. Dovolí zachovat větší množství vlastních tvrdých zubních tkání. Jsou s výhodou využívany při větších destrukcích kousacích plošek zubu, kdy defekt ještě nezasahuje do zubního nervu, a tak  vitalitu zubu můžeme zachovat. V případě pozdějšího odumření nervu lze kořenové kanálky bez problémů ošetřit (stejně jako u zubu bez protetiky) přes střed overlaye. Stěny zubu/overlaye zůstanou zachovány. Po takové endodoncii se buď pouze vyztuží střed zubu a overlay funguje dále nebo lze celý komplex již normálně nabrousit na korunku.

 

   Velmi často se overlaye používají po endodontickém ošetření, kdy vlastní stěny zubu jsou již tenké a hrozí jeho rozštípnutí. Overlay díky překrytí hrbolků přenáší kousací síly v podélné ose zubu a jsou tak potlačeny horizontální páčivé síly.

 

Inlay, onlay, overlay Brno 2

Obr. 2 - Overlay. Laboratorní model s jasně zřetelnými okraji preparace

 

Inlay, onlay, overlay Brno 3

Obr. 3 - Overlay na modelu

 

Inlay, onlay, overlay Brno 4

Obr. 4 - Overlay adhesivně nacementována na zub