Celokeramická korunka

Zubní ordinace Brno - MUDr. Tomáš Sojka

DENTAMEDIKA.cz

 

 

   Korunkové práce zhotovujeme v případech, kdy je již zub natolik zničen kazem, úrazem či oslaben po endodontickém ošetření, že oprava fotokompozitní výpní již nemůže zaručit dostatečnou mechanickou odolnost a hrozí rozlomení zubu. Korunkou lze částečně také korigovat nepříznivý tvar, či postavení zubu, případně i skrýt neestetické poškození skloviny vlivem vrozených onemocnění. 

 

                           Celokeramická korunka Brno 1

Obr. 1 - Celokearmická korunka. Jedná se o nejestetičtější druh korunkové náhrady. S výhodou se používá na nejvíce viditelné přední zuby, ale lze použít i v zadních úsecích. Na rozdíl od metalokeramické korunky, která má kovový základ propouští celokeramická korunka více světla a nevznikne tzv. umbrella effect - tmavý lem na dásni v okolí korunky. Pahýl zubu je naskenován, základ korunky je virtuálně vymodelován na počítači a vyfrézován ve frézovacím centru. Tak je zajištěna maximální přesnost bez deformací vzniklých při odlévání a tuhnutí kovu nebo při práci s voskovým předtvarem. Bezkovová práce je i výhodnější při alergiích na kovy.

 

                           Celokeramická korunka Brno 2

Obr. 2 - Pohled na vnitřní část korunky. U metalokeramické korunky by zde byl stříbrný kov. 

 

                           Celokeramická korunka Brno 3

Obr. 3 - Celokeramická korunka na modelu.

 

                           Celokeramická korunka Brno 4

Obr. 4 - Celokeramická korunka je adhesivně nacementována (lepení je na principu fotokompozitních výplní - lepidlo tuhne duálně - světlem a tam, kde by světlo nemuselo dostatečně proniknout i chemicky) .