Vysokofrekvenční proud

Zubní ordinace Brno - MUDr. Tomáš Sojka

DENTAMEDIKA.cz

 

 

Vysokofrekvenční proud slouží ve stomatologii k redukci měkkých tkání. Jedná se o drobný chirurgický zákrok. Nejčastěji se využívá při tzv. gingivektomii, kdy dáseň překrývá zubní kaz. Aby mohl být kaz důkladně odstraněn, je dáseň v lokálním umrtvení snesena pomocí vysokofrekvenčního proudu (VFP). Po opravě zubu dáseň během několika dní dorůstá zpět. V některých indikacích se zákroky VFP překrývají se zákroky pomocí stomatologického laseru (kde řez není prováděn proudem, ale koncentrovaným světlem). Někdy je vhodnější použít laser, někdy VFP. Závisí to na podmínkách - požadované řezné ploše, rychlosti, hojení, stavění krvácení atd.

 

                           Zubní chirurgie Brno - VFP - Dentamedika.cz _1

Obr. 1 - Destrukce zubu kazem je již takového rozsahu, že již nelze zajistit kvalitní utěsnění pomocí kofferdamu. Dáseň přerůstá okraj kazu. Odstranění kazu by znamenalo podráždění dásně, což by vedlo ke krvácení - pak by nebylo možné kvalitně přilepit dostavbu. Navíc v této situaci nelze zub ohraničit matricí (kovovým profilovaným plíškem), aby bylo možné vytvořit nové stěny.

 

                           Zubní chirurgie Brno - VFP - Dentamedika.cz _2

Obr. 2 - Na obrázku je vidět značné množství kazivé zuboviny, dále zbytnělou a zánětlivou dáseň, která krvácí i při mírném doteku. Kofferdamová blána byla přetažena k vedlejšímu zubu a byl tak získán přístup pro vysokofrekvenční proud.

 

                           Zubní chirurgie Brno - VFP - Dentamedika.cz _3

Obr. 3 - Po použití lokální anestesie (umrtvení) byla dáseň redukována pomocí VFP a zubní kazy řádně odstraněny. Nyní je již okraj zubu zřetelný a přístupný

 

                           Zubní chirurgie Brno - VFP - Dentamedika.cz _4

Obr. 4 - Kofferdam je nasazen zpět, okraje zubu ohraničeny matricemi. Utěsnění klínky, napínači a tzv. "tekutým kofferdamem" (tmavější modrá nahoře - vně matric). Sklovina je pro kvalitní spojení s dostavbovým materiálem naleptána kyselinou (světlejší modrá) - vzniká tzv. mikromechanická retence.

 

                           Zubní chirurgie Brno - VFP - Dentamedika.cz _5

Obr. 5 - Obvod zubů je nyní možno kovovými matricemi těsně obemknout a utěsnit. To je důležité, aby výplně/dostavby kolem zubu "nepřetekly" a nevznikaly tak převisy, které mohou způsobovat retenci potravy a plaku. Takové dráždění vede k zánětům dásně a parodontitidě. Na obrázku je dřeňová dutina dočasně překryta teflonem (v další fázi bude nutné endodonticky dočistit kořenové kanálky), zubovina je impregnována a již je nanesena základní vrstva "lepidla" pro spojení s dostavbou.

   

                           Zubní chirurgie Brno - VFP - Dentamedika.cz _6

Obr. 6 - Dostavba. Nyní jsou nově vytvořeny okraje zubu, což je třeba pro izolaci při endodoncii. Byl použit opákní materiál, aby při preparaci na následnou protetickou rekonstrukci bylo zřejmé, co je zub a co dostavba. Celá dostavba bude pod protetikou skryta. V tomto případě dostavba centrálně nahradila i provizorní výplň před endodoncií.