Bělení jednoho zubu zbarveného po odumření nervu

Zubní ordinace Brno - MUDr. Tomáš Sojka

DENTAMEDIKA.cz

 

 

                          Bělení zubů Brno 1

Obr. 1 - K zabarvení jednotlivého zubu dochází obvykle po jeho odumření - v důsledku úrazu nebo hlubokého kazu. Je přerušeno krevní zásobení, které je v normálním případě do zubu přiváděno v oblasti hrotu kořene. Zub již není vyživován, nerv odumře a produkty rozpadu zubní dřeně zevnitř zabarví tvrdé zubní tkáně.

 

                           Bělení zubů Brno 2

Obr. 2 - Další možnou příčinou zabarvení zubu je nedokonale provedené (dokončené) endodontické ošetření, případně v kombinaci s ostatními možnostmi (tento případ). Zub může být také zabarven (do šeda) použitím amalgamové výplně, jejíž oxidy pronikají do okolní zuboviny - toto zabarvení je velmi obtížně řešitelné.

 

                           Bělení zubů Brno 3

Obr. 4 - Výsledek vnitřního bělení horního řezáku - ihned po dokončení práce. Nedokonalá endodontická výplň byla opravena, zub vybělen a ze zadní strany vyztužen fotokompozitní výplní. Barva zubu je dokonce mírně světlejší než barva zubu vedlejšího. Je to dáno tím, že zub byl pro zajištění suchého pole pro fotokompozitní výplň selektivně izolován kofferdamem a tudíž ihned po bělení byl oproti ostatním zubům vysušenější. Po znovunasátí vody by se barvy měly srovnat.


 

Prohlédněte si též - Bělení všech zubů

  Další ukázka vnitřního bělení po nedokonalé endodoncii - zde