Zubní poradna

Prasklý zub po zaplnění kanálků

Dobrý den co dělat jestliže u precizne osetreneho zubu po endodoncii je na rtg patrna prasklinka u kořene je nutné zub vytrhnout? Děkuji

 

Dobrý den,
záleží na tom, jakým směrem a jak hluboká prasklina je. Pokud prochází kořenem vertikálně, bude vytržení pravděpodobně nutné, jelikož je to cesta pro bakterie z dutiny ústní do oblasti kosti a tuto komunikaci nelze uzavřít (jako to lze u kořenových kanálků). Zuby po endodontickém ošetření jsou křehčí a záleží také na druhu následného ošetření (výplň, polokorunka, korunka), čímž může být trvanlivost (pevnost) zubu ovlivněna také.

 

 

Pálení jazyka po zavedení zubního implantátu. Dlouhodobé užívání vitamínu B

Dobrý den,
ráda bych se vás zeptala na vaše zkušenosti. Před rokem mi byl dán zubní implantát , pětka vpravo dole. Jedná se titanovou čepelku, na titan alergická nejsem, jelikož už jeden totožný implantát mám 10 let. Po zákroku trpím na pálení a trnutí špičky jazyka. Patrně mám porušený nerv. Půl roku jsem užívala B-komplex a nyní mám za sebou deset injekčních dávek Milgamma N. V průběhu podávání injekcí se můj stav zlepšil, ale nyní po týdnu od poslední injekce je vše při starém. B-komplex v tabletách užívám i nadále. Můžete mi poradit, co s tím? Máte nějaké zkušenosti s tímto případem? Velice vám děkuji za váš čas a názor.

 

Dobrý den,
pravděpodobně došlo k poranění jazykového nervu, nejspíše při anestesii, méně pravděpodobně při nějakém razantnějším odklopení dásně, nebo při preparaci kosti. S vlastním implantátem by přímá souvislost být již něměla (nevím tedy, jak vypadá a kam zasahuje, předpokládám standardní zavedení)- zde byste spíše necítila část dolního rtu. Nervová vlákna se regenerují pomalu, zbývá dále užívat vit B a čekat. Naděje na regeneraci zde stále je.

 

Dobrý den,

 velmi děkuji za odpověď. Není dlouhodobé užívání vitamínu B nějakým způsobem nebezpečné? Užívám B-komplex 1 tabletu a 1 tabletu B12 denně. Jak dlouho mohu vitamín B v těchto dávkách užívat?
 
Dobrý den,
vitámínem B se nelze předávkovat, nevyužité množství odchází z těla močí.
 
 

Setrvávající potíže po vytrhnutí zubu

Dobrý den,v srpnu mi byla vytržena sedmička nahoře,vedle mám osmičku-zaplombovanou. Pořád mně to pobolívá,někdy fakt hodně až ke spánku,točí se mi hlava. Od zubu to není,podle rtg snímku,je plomba daleko od nervu,byla jsem i na ORL,také vše v pořádku.Jsem pro,vytrhnout tu osmičku??? Už jsem z toho zoufalá,proto se obracím na Vás. Děkuji mnohokrát za odpvěď.

 

Dobrý den,
těžko soudit na dálku. Napadá mě, zda tam nezůstal kus zánětlivého kořene. Je potřeba přesněji lokalizovat místo, vidět rtg ...
Také je třeba vzít v potaz po vytržení vznik "trigger zone" - místa reagujícího na určitý podnět, které podráždí trojklanný nerv (málo pravděpodobné). Pokud je to od osmičky (podélně naprasklá po extrakci?), tak vytržení může být řešením.

 

 

Kdy řešit implantáty po vytržení zubu

Dobrý den,

Je mi 57 let, jsem po ext. 6 vlevo na hoře…(5.2.2015)

Zajímá mne, kdy má smysl zabývat se řešením implantátu….

Chápu nutné zhojení nicméně nelze již nyní řešit přídadnou stimulaci „nového“ kostního podloží pakli by přicházelo v úvahu… ?

Je mi jasné, že vhodnost řešení je dáno xyz aspekty, které budou jasné po prohlídce rtg. atd…. a nelze nic předjímat bez anamnézy, vyšetření, „geologického podloží“….

Nicméně mne zajímá zda má již nyní smysl řešit vstupní prohlídku nebo až po vyhojení ? Kdy ?

Děkuji za Vaši reakci.

 

Dobrý den,
ideální doba na řešení je po 5-6 měsících, kdy se udělá CT a může se implantovat. Kost je již po této době kvalitně zhojena. Je možné situaci řešit i dříve, ale zbytečně se zvyšuje riziko komplikací.

 

 

<< 1 | 2